Závěrečné kolo Světového poháru v Praze začalo pro Českou repubilku famózně, a to zásluhou Vojty Krále, který svým kontrolovaným výkonem nedal soupeřům šanci a doběhl si pro vítězství v Knock-Out Sprintu.
Dopolední kvalifikace na Olympu začala zostra, na start se postavilo celkem 104 mužů a 90 žen. Kvalifikace probíhala ve třech paralelních rozbězích s individuálním startem, z každého postupovalo 12 nejrychlejších závodníků. Dle slov závodníků by se tento závod dal popsat jako extrémně rychlý.
Bezprostředně po kvalifikaci následovalo čtvrtfinále, systémem šest rozběhů po šesti závodnících se do semifinále probojovali vždy první 3 závodníci. Nevšední bylo zavedení volby varianty mapy (A, B, C), kterou si běžec zvolí během poslední minuty před startem. O pořadí závodníků rozhodovala až cílová čára, takže se některé live výsledky lišily od těch oficiálních, jelikož cílový čas ne vždy rozliší těsné souboje. Tento scénář se odehrál například u české reprezentantky Terezy Janošíkové, která v live výsledcích sice figurovala na prvním místě, ale cílovou čáru proťala jako čtvrtá, a tedy se do semifinále nedostala. V cílové rovince mohutně stahovala z již na pohled beznadějné ztráty, ale před ní dobíhající trojice (v čele s Tove Alexandersson) výrazně zpomalila, snad z důvodu taktizování pro další start, a nakonec na to ještě mohla doplatit.
Do odpoledního semifinále postoupili za český tým Marek Minář, Vojtěch Král, Denisa Kosová a Jana Knapová. Venda Horčičková doběhla na nepostupovém místě, když jí v úvodu závodu zdržely technické problémy s ražením, navíc se nakonec ukázalo, že tyto vedly i k tomu, že neměla v čipu všechny kontroly.
Semifinálové kolo se odehrálo v areálu Výstaviště v Holešovicích, s arénou umístěnou do jedné ze zdejších hal. Jeho princip byl obdobný jako u čtvrtfinále, opět se volilo z nabídky tří map. Do finále postupovali 2 nejrychlejší závodníci, přičemž finišové souboje nedaleko Křižíkovy fontány byly často napínavé.
Dámský semifinálový rozběh WB byl pro český tým nadějný, startovaly v něm obě české reprezentantky - Denisa Kosová i Jana Knapová. Obě si bohužel vybraly variantu, která měla o kontrolu navíc, a tak si svůj postup do finále zkomplikovaly hned v úvodu. Závod se zprvu vyvíjel příznivě pro Denisu, která díky suverénnímu začátku vedla. Posléze však chybovala na pátou kontrolu a ztratila tím kontakt s čelem závodu. „Myslela jsem si, že je pětka uvnitř toho zeleného, ale byla zvenku, navíc tam byla jiná kontrola, takže mě to zmátlo“, komentovala závod Denisa. Jana lehce zaváhala na mapovém startu, ale své soupeřky rychle dotáhla. Do páté kontroly byla v kontaktu, pak ji ovšem spolu s Denisou jejich varianta zavedla na extra kontrolu, a tak šestá kontrola jejich soupeřek pro ně byla až sedmá. Do cíle doběhly na pátém a šestém místě, z postupu se radovaly Karolin Ohlsson (SWE) a Sabine Hauswirth (SUI). Z prvního rozběhu postoupily Tove Alexandersson (SWE) a Judith Wyder (SUI). Třetí dámský rozběh ovládla Andrine Benjaminsen (NOR), do finále díky diskvalifikaci Emmy Bjessmo (SWE) postupuje společně s Irinou Nyberg (RUS).
Divácky zajímavým překvapením byl rozběh MA, kde se v boji o postup do finále utkala 4 švýcarská esa (Kyburz A., Kyburz M., Hubmann M., Egger J.), ale postup urvali Švédi Leandersson a Bergman. Marek Minář, ač v úvodu druhého rozběhu ve vedení, se kvůli pomalejší volbě v druhé polovině trati k lítosti českých fanoušků do finále nakonec nedostal. Svůj závod komentoval slovy „Trať byla hezká, ale vzal jsem si špatnou variantu. Celou dobu jsem běžel sám a ke konci jsem udělal menší chybku, když jsem přehlédl jeden průběh.“. Do finále postoupili Yannick Michiels (BEL) a Robert Merl (AUT). Fanoušky českého týmu napjatě vyhlížený třetí rozběh ovládl Vojta Král, druhým postupujícím se stal Frederic Tranchand (FRA).
Finálové kolo se odehrálo na poměrně malém prostoru, s motýlky kolem Křižíkovy fontány. Novinkou oproti semifinále byla výměna mapy při průběhu halou se startovní a cílovou arénou a následná poetická a divácky velice zajímavá část na střechách. Po hromadném startu se na trati v každé kategorii utkalo 6 závodníků. V ženské kategorii se vítězkou stala švýcarská reprezentantka Judith Wyder, která svedla rozhodující souboj se stříbrnou Karolin Ohlson (SWE) až ve finiši, "až" bronz si odnáší Tove Alexandersson (SWE), která na trati ztratila horší volbou na třetí kontrolu. A nebýt její srážky s Andrine Benjaminsen, mohl mít i souboj o třetí místo těsnější podobu.
České barvy hájil v mužích Vojtěch Král, který svým královským výkonem proletěl trať bez zaváhání, po celou trať prokazoval výbornou kondici a suverénní tah na branku. Své dojmy a pocity popisuje v rozhovoru. Druhé místo obsadil Jonas Leanderson (SWE) a na třetím místě se umístil Gustav Bergman (SWE). Gratulujeme!
MUŽI
-------------------------------------------------------------------------------------
1. Kral Vojtech CZE0014 C Czech Republic 6.37
2. Leandersson Jonas SWE0009 C Sweden 6.40 + 0.03
3. Bergman Gustav SWE0010 C Sweden 6.44 + 0.07
4. Tranchand Frederic FRA0008 C France 6.45 + 0.08
5. Michiels Yannick BEL0002 C Belgium 6.46 + 0.09
6. Merl Robert AUT0001 C Austria 7.22 + 0.45
-------------------------------------------------------------------------------------
ŽENY
-------------------------------------------------------------------------------------
1. Wyder Judith SUI0051 C Switzerland 6.16
2. Ohlsson Karolin SWE0062 C Sweden 6.17 + 0.01
3. Alexandersson Tove SWE0063 C Sweden 6.38 + 0.22
4. Hauswirth Sabine SUI0057 C Switzerland 6.42 + 0.26
5. Benjaminsen Andrine NOR0053 C Norway 6.46 + 0.30
6. Nyberg Irina RUS0057 C Russian Federation 7.02 + 0.46
-------------------------------------------------------------------------------------