A máme tu poslední ze stavitelských rozhovorů, tentokrát tedy s Honzou Mrázkem (Sportcentrum Jičín), podle jehož tratí budou běhat účastníci sprintových štafet na Petříně.
Ahoj Mrazáku, mezi pořadateli jsi poměrně ojedinělým případem - předchozí velké mezinárodní o-akce v ČR, tedy ME 2016, jsi se účastnil ještě jako člen české reprezentace, v závodě sprintu. Přispělo to nějak tomu, že jsi byl pro tentokrát osloven pro stavbu tratí?
To nevím, to by ses musel zeptat Aljoši, který mi stavbu tratí na SP nabídnul. Možná to bylo tak, že když už ten sprint nedokážu na vrcholné akci úspěšně dokončit, tak snad ho aspoň na ní dokážu postavit :) Nicméně za sebe to vidím určitě jako výhodu - je dobré znát i situaci z pohledu závodníka a navíc ze světové akce, kde jsou přeci jen specifičtější procedury.
Jistě máš za sebou řadu stavitelských počinů i z domácí scény, stihl jsi i nějaké sprintové štafety, když se MČR v této disciplíně koná teprve od roku 2014?
Ne, sprintové štafety jsem zatím nestavěl. A vzhledem k tomu, že jsem za poslední rok stavěl dva závody Českého poháru ve sprintu a teď tenhle závod Světového poháru, rád si dám od stavění sprintů na pár let pokoj.
Kdy jsi s pracemi na stavbě začal jak práce probíhaly, jak moc jsi musel měnit své představy podle představ či požadavků kontrolora, televize a v neposlední řadě stavebních úprav prostoru?
První verze vznikaly ještě na staré mapě někdy rok a půl před závodem. Nedlouho na to jsem dostal novou mapu a před rokem už vznikla skoro finální podoba trati, která se prezentovala IOF kontrolorovi. Během podzimu jsem pak tratě probíhal a testoval varianty. A naštěstí se mi podařilo navrhnout TV kontroly tak, že jsem je po návštěvě štábu moc měnit nemusel. Celý letošní rok se pak nesl v ladění detailů, řešení centra a technických věcí.
Týden před závody už asi musí být tratě hotové, ale asi jsi poslední změny dělal ještě nedávno? Nebyly to nakonec docela nervy? Při obhlídce terénu na přelomu srpna a září měl právě prostor arény podobu ohrazeného skladu materiálu a bagrů... V lednu to byl docela šok, když jsem mezi bagry a výsypkami pomalu nenašel centrum závodu... Ale Honza Picek (technický ředitel - pozn.) nás uklidňoval, že to do konce června stihnou. Teď je říjen a stále tam zbytky stavby jsou, ale už nic, co by ovlivnilo průběh závodu nebo mě donutilo ke změně tratí.
Čistě pro úplnost - popiš nám prosím průběh a systém „Tvého“ závodu.
Jedná se o sprintové štafety, sestávající ze čtyř úseků, kdy na prvním a posledním musí běžet žena. Každý úsek by měl trvat kolem 15 minut. Aby byl závod co nejvíc férový, bude zřízena předstartovní karanténa, na což jsou ale závodníci zvyklí. Diváci budou moct sledovat průběh závodu v TV a na velkoplošné obrazovce v centru závodu.
Osobně se momentálně věnuješ tak trochu opaku městských sprintů - skoro možná víc než na OB se zaměřuješ na dlouhé krosové a vrchařské podniky, právě jsi se vrátil z MS ve skyrunningu ve Skotsku, jsou to prostě nové výzvy a posouvání obzorů a vlastních možností?
Každý rok si dávám jiné výzvy a letos padla volba na skyrunningové závody. Objel jsem dva závody Světového poháru na Kanárech a Madeiře a zmíněné MS. Nejde ani tak o obzory nebo poznání vlastních možností (tak extrémní ty závody zase nejsou), ale o soutěžení zase v jiném prostředí a s jinými soupeři. Závodění jsem navíc spojil s dovolenou, tak jsem zase poznal další kus světa. Kvůli tomu jsem ale letos oběhal míň OB závodů a cítím, že mi běhání v lese chybí, takže příští rok zase nějaké přidám.
Jaký potom máš vztah ke sprintovému OB, pořád tě taky baví a máš stále potřebnou rychlost? Co jinak soudíš o vývoji OB a nových disciplínách a formátech, mezi něž lze kromě knock-out sprintu pořád ještě řadit třeba právě i sprintové štafety?
Sprinty mě stále baví, ale potřebnou rychlost už nemám :) Rozdělení na sprintové a lesní MS se mi nelíbí - sprint a sprintové štafety krásně doplňovaly lesní disciplíny. Radši bych viděl střídání MS a ME po roce, obojímu by se dodala prestiž. Takhle to vypadá, že IOF vytvořila umělou „sekci“ OB nazvanou sprint (přitom ani sami nevědí, v čem se bude soutěžit) a teď se závodníci musí přizpůsobit, protože málokdo asi vydrží rok bez MS... I když byla možnost, moc sprintových specialistů se nevynořilo. Naopak třeba Daniel Hubmann dokazuje, že se dá zvládnout obojí. A i když OB dění sleduju poctivě, sám nevím, jak se Knock-out sprint běhá a popravdě mě to (zatím) ani nezajímá.
Ptal se Petr Kadeřávek